Мило: історія, склад, мийна дія, технологія приготування
https://www.youtube.com/watch?v=S6FHW3fRSXc
https://www.youtube.com/watch?v=zjX8zvmPAgc
Мило - розчинна у воді мийна речовина, що за своєю будовою відноситься до солей лужних металів і вищих жирних кислот. Утворення мила зазвичай відбувається при лужному гідролізі жирів - омиленні.
Прикладами мил є такі солі:- натрій пальмітат,- калій стеарат.
Прикладами мил є такі солі:- натрій пальмітат,- калій стеарат.
Мийна дія мила - складний фізико-хімічний процес. Мило є посередником між полярними молекулами води і неполярними частинками бруду, нерозчиненого у воді. Дія мила:
У твердій воді мило втрачає свою мийну дію, тому що утворюються нерозчинні магнієві та кальцієві солі вищих карбонових кислот.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України, в Україні миючим засобом є будь-яка речовина або препарат, що містить мило та/або інші поверхнево-активні речовини, призначені для прання або очищення.
У синтетичних мийних речовин, як і у розчинах мила, частка молекул об'єднується в агрегати-міцели, які зрушують незаряджені частинки бруду.
Поверхнево-активні речовини (ПАР, сурфактанти, детергенти) - це хімічні речовини, які знижують поверхневий натяг рідини, полегшуючи розтікання, у тому числі знижуючи поверхневий натяг на межі двох рідин. Це речовини, молекули або йони яких концентруються під дією молекулярних сил (адсорбуються) біля поверхні розділу фаз і знижують поверхневу енергію. Завдяки цьому вони миляться і піняться.
Синтетичні мийні засоби (СМЗ) - це сполуки, основною складовою яких є синтетичні мийні речовини. До складу СМЗ, крім синтетичних мийних речовин, входять лужній нейтральні солі, відбілюючи й дезінфікуючі речовини, піноутворювачі та піногасники, ароматизовані речовини та ін.